Substytuty - trochę o tym co kadzidła imituje i jak wybierać dobrze dla swojego zdrowia (z odniesieniami do badań i ekspertów w dziedzinie).

Kadzidła dostępne w sklepach często nie oddają prawdziwego zapachu natury, lecz raczej intensywną woń perfum, która może być mocna lub bardziej wyrafinowana w przypadku droższych produktów. Jednak gdy otaczamy się zapachami pochodzącymi bezpośrednio z natury, szybko zauważymy znaczącą różnicę. Zapach perfumowany (na opakowaniach oznaczony napisem ,,naturalny''), nie pochodzi z surowej rośliny, lecz z syntetycznego ekstraktu, co można wyczuć od razu gdy powąchamy pudełeczko. Popularne kadzidła patyczkowe mają swój intensywny aromat z powodu olejków imitujących naturalne zapachy roślin i żywic, takich jak mirra, sandałowiec czy róża. W przypadku tańszych kadzideł, po usunięciu tych olejków baza mogłaby być bezwonna lub nawet wydzielać nieprzyjemny zapach.

Problemem nie jest jednak tylko sam aromat. Badania wykazują, że palenie syntetycznych kadzideł może być równie szkodliwe dla zdrowia jak długotrwałe palenie papierosów (1), wpływając negatywnie na nasz układ sercowy oraz oddechowy. Za to podgrzewanie olejków obecnych w tych kadzidłach prowadzi do ich termicznej degradacji, co może skutkować emisją szkodliwych związków chemicznych, takich jak formaldehyd i akroleina (2).

Bardzo popularną praktyką jest używanie środków takich jak DPG, mających funkcję tłumiącą szkodliwy dym pochodzący z syntetycznych ekstraków, okazuje się jednak, że DPG choć w formie płynnej jest substancją bezpieczną i zatwierdzoną przez MSD (Material Safety Data Sheet) to może produkować toksyczne dla zdrowia związki podczas spalania (3). Dodatkowo, baza marketowych kadzideł (to dotyczy akurat tych z najtańszej możliwej półki, zazwyczaj już nie używanych tak powszechnie, choć wciąż spotykanych) często jest wykonana z niskiej jakości drewna, a niekiedy nawet z materiałów takich jak sklejka. Część kadzideł zawiera również azotan potasu, który poprawia spalanie, ale może powodować złe samopoczucie.

brown wooden sticks with white smoke
brown wooden sticks with white smoke

Kadzidła syntetyczne kupimy zazwyczaj w dużej ilości w niskich cenach.

Niestety kupując kadzidło, rzadko kiedy znajdziemy w jego tle składniki. Warto pamiętać, że reakcje alergiczne i duszności, które występują u bardzo wielu osób podczas palenia kadzidła nie są niczym nadzwyczajnym i nie dotyczą po prostu dymu, a składników w nim obecnych. Przy naturalnych kadzidłach problem ten zazwyczaj znika. Również kadzidła z wyższej półki cenowej z olejkami eterycznymi nie zawsze są najlepszym pomysłem do palenia w domu, ponieważ olejków eterycznych również nie powinno się spalać, chyba, że zostały dodane w symbolicznych ilościach. W procesie spalania stają się ostre i toksyczne. Warto pamiętać o tym, że świadome wybory wpływają na łańcuch produktów i pracy ludzkiej jaka za czymś stoi. Wybierając lokalnie, wiemy jakie osoby i inicjatywy wspieramy oraz czy są one etyczne wobec pracowników jak i planety.

Kadzidła - gdzie kupować?

Teraz w sklepach pod słowem naturalne możemy znaleźć już praktycznie wszystko, co tak naprawdę ,,naturalne'' nie jestDlatego przy wyborach kadzideł warto zdecydować się na takie, na których opakowaniu widnieje pełna lista składników. Takie kadzidła, własnoręcznie rolowane, wyłącznie z żywic, kwiatów, drewien, ziół i roślin możesz znaleźć u mnie na stronie SKLEPU

Inną dobrą alternatywą jest wybieranie kadzideł ze sprawdzonych firm tybetańskich i japońskich, które częściej opierają się na naturalnym składzie. Można również używać kadzideł sypkich na podgrzewaczu. Kadzidła można również nauczyć się lepić samemu - również zapraszam do siebie na WARSZTATY z tej sztuki.

Czym wyróżniają się kadzidła z Pierwotnego Zmysłu?

  • Zbiory zaczynają się w naturze

  • Bazują na składnikach z rolnictwa ekologicznego

  • Duża część składników polskich, lokalnych, kupowanych od zielarzy (bursztyn, sosna, róża, wrotycz itp.)

  • Wyrób ręczny w domowej manufakturze w Krakowie

  • Tworzone ceremonialnie

  • Bez dodatków chemii oraz olejków (wyłącznie kwiaty, żywice, naturalne spoiwa, drewna, przyprawy)

  • Delikatne, o przyjemnym zapachu

bibliografia:

(1) David Oller, ekspert z dziedziny kadzideł naturalnych

(2) https://www.tandfonline.com/doi/epub/10.2147/JIR.S332771?needAccess=true

(3) Carl F. Neal, Incense Crafting & Use of Magickal Scents

Kadzidła syntetyczne, a naturalne - porównanie

Kadzidło z tutejszych lasów ,,Leśne'' dostępne na stronie sklepu